Zhvillime të papritura: Gjykata Kushtetuese brenda pak ditësh mund të rrëzojë qeverinë Hoti?

Vota e një deputeti të pakicës për qeverinë Hoti, ka të ngjarë të kthehet në një mallkim për këtë qeveri sepse ai ishte i dënuar.

Shanset janë reale që Gjykata Kushtetuese të kthejë zgjedhjet e qeverisë Hoti në zero. Gjykata Kushtetuese së shpejti pritet të publikojë vendimin në lidhje me çështjen e votimit të Qeverisë Hoti.

Sipas burimeve të Gazeta Express, vendimi i Gjykatës Kushtetuese i jep të drejtë Lëvizjes Vetëvendosje dhe rrëzon Qeverinë e Avdullah Hotit. Bëhet fjalë për ankesën e LVV në lidhje me votën e deputetit Etem Arifi, i cili votoi pro formimit të Qeverisë Hoti, gjithashtu pse u dënua nga gjykata. Përfaqësuesi i Ashkali ishte vota e 61 me të cilën Hoti u mundësua të bëhet kryeministër .

Gjykatësi raportues i çështjes ishte Bekim Sejdiu, i cili, megjithëse erdhi në atë pozitë me propozimin e LDK-së, gjatë qëndrimit të tij në Gjykatën Kushtetuese u shndërrua në një gjykatës afër LVV-së. LVV paraqiti në qershor të këtij viti kërkesën për interpretim në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me “antikushtetutshmërinë e pjesëmarrjes dhe votimit” të deputetit Etem Arifi në seancën e votimit të qeverisë Hoti. Etem Arifi u dënua me një vendim të formës së prerë dhe si rezultat ai humbi mandatin e deputetit, sot, disa deputetë të Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! kanë dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për antikushtetutshmëri të pjesëmarrjes dhe votimit të z. Arifi, i cili e bën vendimin e Kuvendit të Kosovës të pavlefshëm dhe antikushtetues “, thuhej në komunikatën e lëshuar nga Lëvizja Vetëvendosje. Deputeti Arifi u dënua me 1 vit dhe 3 muaj burg nga Gjykata e Apelit për mashtrim me subvencione. Edhe pas këtij dënimi, ai kishte marrë pjesë në seancën e 3 qershorit, kur vendi u bë me qeverinë e re. Një muaj më parë ai u dorëzua në Polici për ta vuajtur dënimin.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close