Dalin dy emrat kryesor për President, përkrahje më të mëdha ka kjo diplomate…

Për postin e Presidentit të Kosovës, orekset janë rritur edhe më shumë.

Pasi udhëheqësit politikë të cilët tashmë kanë deklaruar hapur se duan postin e Presidentit, janë dy emra që po përfliten për këtë post.

Enshtë Enver Hoxhaj dhe ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Kjo e fundit thuhet se ka mbështetje më të madhe nga ambasadat e huaja në Kosovë.

Por nëse aktakuza kundër Presidentit aktual Hashim Thaçi nuk konfirmohet nga Gjykata Speciale, nuk ka dyshim se Thaçi do të kandidojë dhe ndoshta do të jetë përsëri presidenti i Kosovës.

Sidoqoftë, mbetet të shihet se kush do të bëhet president.

Për këtë çështje, analisti politik, Faton Mehmeti thotë se, në fakt, deri më tani, qytetarët nuk kanë pasur mundësinë të zgjedhin Presidentin e vendit, kështu që ky post është përdorur për negociata politike.

Sipas tij, përderisa shanset janë të mëdha që Thaçi të largohet nga posti i presidentit brenda pak ditësh, janë shtuar thashethemet se kush do ta zëvendësojë atë.

“Presidenti i Kosovës duhet të jetë një njeri apolitik, me një reputacion dhe besim të madh në mesin e qytetarëve të Kosovës. Sidoqoftë, bazuar në rrethanat aktuale politike, unë mendoj se presidenti i Kosovës do të jetë Enver Hoxhaj ose Vlora Çitaku. Kjo e fundit gjithashtu gëzon mbështetjen e Thaçit, kështu që ajo beson se ka më shumë shanse. “Për më tepër, Vlora gëzon mbështetje nga ambasadat e huaja, në mënyrë që të gjitha rrugët të çojnë në këtë drejtim, nëse nuk ndodh diçka e papritur”, thotë Mehmeti për gazetën “Bota sot”.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close