Vuçiq flet për njohjen e Kosovës

Askush nga Perëndimi nuk na ofron asgjë për Kosovën përveç poshtërimit, tha Presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një intervistë për të përditshmen austriake Kleine Zeitung.

Duke arritur në përfundimin se Kosova dhe Serbia janë larg normalizimit të marrëdhënieve, se negociatat e sponsorizuara nga BE kanë qenë të pasuksesshme deri më tani dhe pyetja pse Serbia nuk është e gatshme të njohë pavarësinë e Kosovës, Vuçiç tha se “çfarë” Të gjithë nuk na ofrojnë asgjë “.

“Ata na thonë të njohim pavarësinë e Kosovës dhe atëherë rruga për në BE do të jetë më e lehtë – është një ‘asgjë e madhe’.” Askush nuk mund të na garantojë anëtarësimin në BE. Askush nuk na tregon se çfarë merr Serbia në këmbim të njohjes së Kosovës, madje as “Asociacioni i Komunave Serbe apo ndonjë gjë tjetër. “Kjo përfshin statusin e kishave dhe manastireve tona,” shpjegoi ai.

Vuçiç tha se nuk mund të thoshte për çfarë bëhej fjalë, sepse atëherë negociatat nuk do të kishin kuptim.

Ai nënvizoi se askush nuk do të jetë në gjendje ta detyrojë Serbinë të njohë Kosovën pa marrë diçka.

“Sigurisht që duhet të jetojmë së bashku. Na duhet një kompromis dhe duhet të mendojmë për të ardhmen.” Unë jam kundër një konflikti të ngrirë, sepse i lë fëmijët tanë me të njëjtin problem, “tha presidenti serb.

I pyetur në lidhje me marrëveshjen e Uashingtonit, Vuçiç tha se ishte një marrëveshje e mirë.

“Unë mendoj se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe, mbi të gjitha, bashkëpunëtorët e tij, e kuptojnë shumë mirë se marrëdhëniet më të mira ekonomike në të ardhmen çojnë në marrëdhënie më të mira politike.” Kjo është një premisë e mirë, “tha ai.

Ndryshe, ai kujtoi se Shtetet e Bashkuara ishin vendi më jopopullor në Serbi deri vonë dhe se kjo tashmë ka ndryshuar.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close