Haxhiu paralajmëron rezistencë: S’pyesim për pandemi nëse Hoti tenton ta shtyjë përpara “Zajednicën”

Ish-Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se nëse Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përpiqet të shtyjë përpara themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, atëherë ai do të përballet me rezistencë të madhe dhe pakënaqësi civile.

Kur u pyet nëse kjo do të thotë protesta, Haxhiu tha se ata nuk mund të pyesin për situatën pandemike nëse ekziston rreziku që Kosova të “booznojohet”.

“Tani, ne jemi shumë të lumtur që takimi i Brukselit është shtyrë, për faktin se çdo përpjekje e Hotit për të sjellë në jetë Zajednica do të hasë në pakënaqësi dhe rezistencë të madhe civile.” Ne nuk mund të kërkojmë një pandemi, nëse vendi ynë është boshnjakizuar ”, tha Haxhiu në“ DPT te Fidani ”në T7, raporton Gazeta Express.

Sipas Haxhiut, “Zajednica” është “një shtet brenda shtetit të Kosovës”.

Ndër të tjera, ajo tha se përkundër faktit që Hoti ka thënë se nuk do të flasë për Asociacionin, ata po monitorojnë situatën, pasi që sipas saj, Kryeministri ka ndryshuar fjalët e tij për shumë çështje, ndërsa përmendi “Mini- Shengen “.

“Hoti thotë se nuk e bëj sot, po e bëj nesër, prandaj.” Edhe pse ai deklaron kështu, unë jam i bindur se ai do të përpiqet të bëjë diçka, ne po e vëzhgojmë me kujdes dhe do të veprojmë në varësi të situatës “, tha Haxhiu. / Express /

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close