Mustafa tregon pse u hoqën vijat e kuqe ndaj PDK-së

Ndonëse nuk është biseduar për një qeveri gjithëpërfshirëse, Lidhja Demokratike e Kosovës tashmë ka hequr të gjitha vijat e kuqe për Partinë Demokratike të Kosovës (PDK).

I pari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se vijat e kuqe ndaj PDK-së u hoqën për shkak të vështirësive për të bërë zgjidhje./KosovaPress

Mustafa: Ne kemi hequr vijat e kuqe

“Meqenëse nuk kemi biseduar, nuk mund të them nëse pranohet apo jo, por ajo që kam thënë publikisht është që vijat e kuqe që kemi paraqitur ato linja të kuqe tani duhet të hiqen në situatën aktuale por edhe kur të vijmë në zgjedhjet e ardhshme sepse është shumë e vështirë për të gjetur zgjidhje, izolimi ose ndalimi i bashkëpunimit në disa subjekte politike, sidomos tani situata e cila u krijua kohë më parë me shpalljen e aktakuzave kundër presidentit të vendit dhe kryetarit të PDK-së, na sjell në një situatë e vështirë ku duhet të mendojmë më shumë për interesat e vendit sesa të lidhemi vetëm për interesat e partisë. Unë nuk dua t’i komentoj sepse ato janë çështje e drejtësisë. E vetmja gjë që mund të them është se duhet të kemi besimin në drejtësi dhe apelin tek institucionet e drejtësisë për ta bërë atë në mënyrë profesionale, të paprekur dhe për të vendosur drejtësinë në vend. “Unë kam shumë besim në luftën e pastër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në asnjë rast nuk shoh që gjykata mund të njollosni këtë luftë përmes veprimeve të saj ”, tha Mustafa.

Edhe pse Vetëvendosje ka kërkuar mbështetje nga PDK për mocionin kundër Qeverisë Hoti, Mustafa ka thënë se nuk sheh ndonjë mbështetje për iniciativën për rrëzimin e Qeverisë.

Mustafa: Unë nuk mund të flas në emër të PDK-së, por ata thanë se nuk japin nënshkrime

“Unë nuk mund të flas në emër të PDK-së, kam parë deklarata të PDK-së që kanë thënë se ata nuk japin nënshkrime për mocionin sepse nuk kanë dhënë nënshkrime kur kemi bërë mocionin për rrëzimin e Qeverisë Kurti. […] Shtrohet pyetja nëse ka nevojë për të shkuar në votime dhe për të humbur përqendrimin për të luftuar pandeminë dhe gjithashtu për të ndërprerë dialogun që ka filluar dhe i cili ka një shans për të përfunduar dhe më në fund unë nuk shoh ndonjë mbështetje tani për “tani ajo mund të keni mocionin e Lëvizjes Vetëvendosje ”, tha Mustafa.

Mustafa ka mohuar çdo luhatje në koalicionin LDK-AAK të Nismës Social Demokratike.

Mustafa: Ndarjet janë shumë më të vogla se ato të paraqitura

“Unë nuk mund të flas për luhatje sepse nuk kemi pasur ndonjë informacion apo deklaratë që më është bërë mua si udhëheqës i këtij koalicioni, sepse ne jemi partia më e madhe në këtë koalicion që dikush po tërheq, ka pasur vërejtje, pakënaqësi të cilat janë shprehur publikisht, por këto janë çështje me të cilat natyrshëm duhet të merremi sepse edhe pakënaqësia edhe vërejtjet janë pjesë e jetës demokratike. Ne praktikojmë të këshillohemi me Z. Haradinaj dhe Limaj por edhe me Pacollin sepse edhe pse ai nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në Qeveri, ai ka mbështetur këtë qeveri dhe meriton të konsultohet dhe ne kemi praktikuar që të kemi kontakte me të për disa çështje dhe subjekte të tjera që përfaqësojnë parti jo-shumicë në Kuvendin e Kosovës. Jam i bindur që mosmarrëveshjet, ndarjet janë shumë më të vogla se ato që paraqiten ndonjëherë dhe shihet në publik ”, deklaroi Mustafa për KosovaPress.

Kohë më parë, kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi publikisht se ai do të jetë kandidat për president kur të vijë koha për zgjedhjet për këtë post. Por, Mustafa tha se ata nuk kanë rënë dakord për qëndrimet dhe se kjo mbetet për të folur më vonë.

Mustafa: Ne nuk kemi rënë dakord për presidentin, do të flasim kur të vijë koha

“Kur formuam koalicionin, nuk ishim dakord, ose nuk diskutuam fare për postin e presidentit. Të vetëdijshëm se me votat kemi llogaritur se do të kemi si koalicion qeverisës nuk mund ta bëjmë presidentin [… ] Ne si LDK nuk kemi pretendime për të pasur pozicionin e kryeministrit dhe presidentit, por vlerësojmë që kjo çështje duhet të diskutohet më gjerësisht me partitë e koalicionit, PDK dhe Vetëvendosje, sepse pa njërën nga këto dy parti politike presidenti nuk mund të Unë nuk e di se cili prej tyre ka më shumë pretendime për presidentin, i cili ka kandidatë për t’i emëruar, por unë gjithashtu e di që ky problem nuk mund të zgjidhet vetëm me kandidatura, por do të zgjidhet në një tryezë ku subjektet politike do të flasin dhe do ta trajtojnë këtë çështje në thellësi mes tyre. “Ne nuk kemi asnjë arsye të themi se po japim dorëheqjen nga posti i kryeministrit sepse dikush ka ambicie për t’u bërë president,” tha Mustafa.

Gjatë intervistës, Mustafa foli edhe për qëndrimet e Kryetares së Parlamentit Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e fundit ishte kandidate për Kryeministër nga radhët e LDK-së.

Ndërsa Mustafa tha se e ardhmja e Osmanit në LDK varet nga ajo, ai theksoi se nuk priste që ajo të mos votojë për Qeverinë Hoti.

Mustafa: Ne nuk e prisnim që Vjosa Osmani të mos votojë për Qeverinë e Hotit

“Nëse ai dëshiron të vazhdojë në LDK ai ka mundësinë e hapur për të vazhduar […] Ne nuk e prisnim që zonja Osmani që ne e kemi mbështetur, ne e vendosëm atë në krye të listës së deputetëve në fushatë, ne i dha besimin e saj n të jetë kandidate për kryeministër të vendit pasi që ne nuk fituam si LDK, unë vetë kam insistuar që ajo të zërë vendin e Kryetarit të Parlamentit dhe natyrisht që Lëvizja Vetëvendosje hoqi dorë për të mbajtur atë pozitë dhe ne të Unë mendoj se kemi bërë gjithçka, dhe kemi bërë gjithçka në një mënyrë shumë parimore dhe ne e kemi mbështetur atë në maksimum. Tani nëse Znj. Osmani mendonte se Vetëvendosje ka më shumë të drejta sesa LDK është çështja e saj. Por ne kemi dallime me Vetëvendosjen dhe këto ndryshime na kanë bërë që të thyejmë koalicionin sesa të thyejmë koalicionin për shkak të veprimeve të tyre edhe në aspektin e bashkëpunimit me SHBA dhe shkarkimin e ministrit tonë. Ata vetë kanë sjellë situatën që Qeveria të bjerë dhe në këtë situatë jon nuk kemi rënë dakord me kundërshtimin publik të bërë nga znj. Osmani, qoftë për shpërbërjen e koalicionit, apo mocionin në Kuvend, ose votën e Qeverisë Hoti, e cila është qeveria e LDK-së. “Osmani është një pjesë e saj”, tha ai./KosovaPress/

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close