Vuçiq: Diskutimi për Asociacionin i pashmangshëm, do të insistojmë

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe pritet të jetë një nga pikat ku dialogu do të zvarritet. Pala kosovare ka refuzuar të diskutojë një temë të tillë në Bruksel, ndërsa Beogradi thotë se një temë e tillë është e pashmangshme, raporton Express.

Kështu tha Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq para gazetarëve sot, duke theksuar se Shoqata është një temë e pashmangshme.

“Ne jemi gati të flasim.” Shoqata e Komunave me Shumicë Serbe është një temë e pashmangshme dhe ne do të këmbëngulim për një gjë të tillë, “tha kreu i shtetit serb kur u pyet rreth mundësisë së mos mbajtjes së takimit të 28 shtatorit në Bruksel.

Presidenti serb ka thënë se Beogradi do të vazhdojë negociatat me Prishtinën nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në mirëbesim. / Express /

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close