Maliqi: Ja sa vota marrin Albin Kurti dhe Vjosa Osmanin

Eksperti i çështjeve politike Shkëlzen Maliqi, duke komentuar deklaratën e presidentit të LVV, Albin Kurti, i cili tha se ai së bashku me Vjosa Osmanin do të marrin mbi 50% të votave në zgjedhjet e ardhshme.

Maliqi thotë se kjo është e pamundur sepse rezultatet e marra nga Osmani dhe Kurti, në zgjedhjet e 6 tetorit janë edhe votat e partive ku bëjnë pjesë.

Ai thotë se Vjosa Osmani individualisht nuk mund të sjellë më shumë se 25 mijë vota në LVV, gjë që nuk do t’i siguronte Kurtit as 40%.

“Është e vështirë të parashikohet se sa do të rritet vota e përbashkët e Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, ndërsa nuk dihet ende nëse ata do të jenë në një listë të përbashkët, ose do të konkurrojnë me dy subjekte, veç e veç. Në të dy rastet, mund të të mos jetë përmbledhje e votave totale që ata morën individualisht më 5 tetor 2019 si drejtues të listave të VV dhe LDK, sepse një pjesë e madhe e atyre votave ishin për shkak të besnikërisë së votuesve ndaj partive përkatëse dhe është e paimagjinueshme për Vjosa Osmani të ndahet nga LDK 180 mijë vota për të rritur bilancin e fitores së VV mbi 50%. “Është më realiste të parashikohet se Osmani do t’i sjellë VV rreth 25 mijë vota maksimale, e cila nuk i siguron Kurtit as 40% sepse edhe konkurrenca partitë nuk do të mbeten pa kundërmasa në krijimin e koalicioneve për të rritur votën “, deklaroi ai.

Sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve, Maliqi thotë se nuk ka gjasa të ndodhë para pranverës së 2021.

Maliqi parashikon zhvillime dinamike në skenën politike gjatë kësaj periudhe kohore.

Ai thekson se dialogu me Serbinë mund të forcojë Avdullah Hotin dhe të lërë në hije LVV dhe parashikon një bashkim PDK-NISMA.

“Zgjedhjet ndoshta nuk do të zhvillohen para pranverës së vitit 2021, dhe deri atëherë ka të ngjarë që nëse jo koalicioni aktual do të konsolidohet, atëherë efekti i pozitivitetit që Avdullah Hoti ka sjellë në marrëdhëniet me SHBA dhe BE, sepse deri atëherë mund të kishte zhvillime të rëndësishme rreth marrëveshjes me Serbinë që do të humbte ndikimin e Albin Kurtit dhe unë do të rivendosja Hotin, LDK-në, por edhe PDK-në nëse ajo bashkohet me Nismën Fatmir Limaj. “Skena politike në Kosovë është në faza e zhvillimeve dinamike dhe jo statike, harro konfigurimin e shpresës së 6 tetorit ”, thotë ai.

Ditë më parë ishte presidenti i LVV, Albin Kurti ai që deklaroi se së bashku me Vjosa Osmanin ata do të fitojnë mbi 50% të votave.

Edhe Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, pasi u përjashtua nga strukturat e partisë, tha se ajo u largua nga LDK.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close