BE-ja dërgon ftesat për dialog Kosovë-Serbi, ja nga kush varet takimi

BE-ja ka dërguar ftesa për dialog, takimi varet nga përgjigja e Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Evropian, si një lehtësues, ka planifikuar të mbajë takime në kuadër të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë të Dielën dhe të Hënën dhe të Martën javën e ardhshme, por është ende e pasigurt nëse këto takime do të zhvillohen.

Burime në Bruksel thonë se i dërguari special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajcak, tashmë ka dërguar thirrje për këto takime, por zhvillimi i tyre do të varet nga përgjigjet e Beogradit dhe Prishtinës.

Blloku Evropian ka ftuar palët të diskutojnë, në nivelin e koordinatorëve për dialog, të Dielën 27 Shtator dhe të Hënën 28 ​​Shtator, ndërsa takimi i nivelit të lartë midis Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuiqiiq, do të zhvillohej. të martën 29 shtator.

Megjithëse ka dërguar ftesa në takime, BE nuk e ka bërë ende publike këtë dhe nuk ka njoftuar një takim. BE përsëriti se “sapo të kenë një vendim mbi këtë çështje, ata do ta bëjnë shpalljen publike”.

Pengesat kryesore për mbajtjen e takimeve të planifikuara nga BE janë qëndrimet e palëve në diskutimin e marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, e cila diskutohet në të ashtuquajturat tema, “rregullimet për komunitetet jo-shumicë “.

Ndërsa Kosova vazhdon të këmbëngulë se kjo është një “çështje e kryer” dhe nuk do të diskutohet në Bruksel, delegacioni serb ka kushtëzuar praninë e vazhdueshme të dialogut mbi gatishmërinë e Kosovës për të diskutuar çështjen.

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë për shtyp të Enjten, tha se marrëveshja mbi Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe është e mbyllur dhe se ajo nuk do të diskutohet më.

“Kjo temë nuk diskutohet sepse u mbyll me marrëveshjen e vitit 2013 dhe pastaj marrëveshjen tjetër me parimet e vitit 2015 që në të vërtetë përmirëson marrëveshjen e vitit 2013. Pra, kjo nuk është një temë që hapet në procesin e dialogut,” tha Hoti.

Hoti nuk ka konfirmuar nëse takimi i ardhshëm në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, i planifikuar për 28 shtator, do të zhvillohet apo jo.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuiqi, në një fjalim për mediat të enjten, tha se Beogradi është i gatshëm të vazhdojë dialogun me Kosovën në Bruksel, por theksoi se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është një temë e pashmangshme.

Ai i bëri këto komente në përgjigje të pyetjes nëse dialogu do të vazhdojë më 28 shtator.

Në ftesat e dërguara në Prishtinë dhe Beograd, përmbajtja e së cilës u raportua në Radion Evropa e Lirë, BE përmendi që propozon të diskutohet pikërisht për këtë temë dhe të vazhdohet diskutimi mbi pretendimet financiare dhe pronësore ndërmjet palëve, për të cilat u diskutua në takimi i fundit në nivelin e ekspertëve.

Lidhur me takimin e liderëve, nëse do të zhvillohet, temat që ata do të diskutojnë do të përcaktohen ndërkohë. / REL

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close