A po bllokohet dialogu?

Kryeministri Abdullah Hoti ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk do të diskutohet në dialogun me Serbinë.

Mbajtja e raundit tjetër të dialogut Kosovë-Serbi, e planifikuar për 28 shtator në Bruksel, është vënë në pikëpyetje. Arsyeja për këtë raportohet të jetë refuzimi i institucioneve të Prishtinës për të diskutuar Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Por për Hotin, marrëveshja e vitit 2013 është një marrëveshje e kryer dhe nuk do të rihapet, duke shtuar se ai nuk e di nëse takimi i paralajmëruar për 28 shtator do të anulohet, raporton Gazeta Express.

“Kjo temë nuk diskutohet, sepse është mbyllur me marrëveshjen e vitit 2013 dhe pastaj marrëveshjen tjetër të parimeve në vitin 2015, e cila në fakt përmirëson marrëveshjen e vitit 2013. Pra, kjo nuk është një temë që hapet në procesin e dialogut. Unë nuk e di nëse takimi do të mbahet në Bruksel. “Ne do ta shohim në ditët në vijim,” tha Hoti.

Ai përsëriti se Kosova është e përkushtuar për avancimin e procesit të dialogut me Serbinë. / Express /

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close