Qendra turistike e fabrika të prodhimit – këto janë projektet në Kosovë që priten të financohen nga Uashingtoni

Marrëveshja u nënshkrua të hënën midis Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe Kryeshefit Ekzekutiv të Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (DFC), Adam Boehler.

I pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishte edhe i dërguari i Presidentit të SHBA Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Sipas dokumentit të nënshkruar, kjo do të sigurojë qasje në gamën e plotë të mbështetjes për investime të ofruara nga Korporata Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar.

Në këtë drejtim, Presidenti i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka treguar se cili nga disa projekte do të financohet nga kjo marrëveshje.

Rukiqi në profilin e tij në Facebook, thotë se Qendra e Skijimit në Brezovicë, ajo e Borea, fabrika e baterive, termocentrali i gazit natyror, janë disa nga projektet me mundësinë e përfitimit të fondeve amerikane.

Gjithashtu, në konferencën e përbashkët për shtyp, pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët, zyrtarët amerikanë kanë premtuar mbi 1 miliard dollarë investime për projektin “Highway Highway”, hekurudhën që lidh Kosovën me Serbinë dhe projekte të tjera, shkruan Telegrafi.

“Ne kemi punuar për mundësitë e asaj që ndodhi dy javë më parë. Ne kemi punuar me ambasadën tonë, me ambasadorin, ne jemi duke përgatitur projekte me vlerë më shumë se një miliard dollarë. Kjo përfshin rrugën” Autostrada e Paqes “, hekurudha , përfshin gaz natyror të lëngshëm (LNG). “Ne kemi biseduar dhe diskutuar në lidhje me mundësinë e investimeve në vendpushimin e skive,” tha ai në një konferencë shtypi.

Përndryshe, delegacioni i Shteteve të Bashkuara po drejtohet nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Adam Boehler, i Dërguari Special i SHBA për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, Përfaqësuesi i USAID, Presidenti i Bankës së Bashkuar Import-Eksporti i Shteteve (EXIM), si dhe zyrtarë të tjerë të lartë qeveritarë nga Departamenti Amerikan i Energjisë dhe Tregtisë.

Marrëveshja e nënshkruar të hënën është një vazhdim i marrëveshjeve të nënshkruara midis Kosovës dhe Serbisë në 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close