Vjosa Osmani flet për përplasjet në mes Thaçit e Mustafës, ja cila është e vërteta

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka quajtur artificiale përplasjet për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe midis Presidentit Hashim Thaçi dhe liderit të LDK-së, Isa Mustafa

Sipas saj, si në vitin 2013 kur u nënshkrua marrëveshja, ashtu si në vitin 2015, kur u nënshkrua dokumenti, në të dy rastet këto dy palë ishin së bashku dhe mbështesnin njëra-tjetrën.

“Në vitin 2015, thashë në Kuvend, Thaçi ishte pas Mustafës si një lloj miratimi i nënshkrimit të dokumentit për shoqatën. Ata mbështetën njëri-tjetrin dhe më duket si një përplasje artificiale.” Pavarësisht nga deklaratat, çfarë mbetet e vërtetë është se krijimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është i rrezikshëm për Kosovën, “tha Osmani.

Osmani më tej tha se nëse palët e kanë kuptuar këtë gjatë rrugës, është një lajm i mirë.

“Më mirë vonë se kurrë, të gjithë të bashkuar për të kundërshtuar krijimin e një organi të tillë që është një parathënie e ndarjes së vendit. Do të destabilizonte vendin për një kohë të gjatë. Ashtë një mënyrë e keqe nëse Kryeministri Hoti e ka filluar atë.” Ne e bëjmë thirrje që të mos hyjë në aventura të tilla të rrezikshme ”, tha ajo

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close