Top Channel publikon aktakuzën e Hagës – bashkë me Thaçin, Veselin, Selimin, Krasniqin e Sylën ka të akuzuar të tjerë

Media shqiptare Top Channel publikoi sot pjesë të propozimit të akuzës që Prokurori Special ka ngritur kundër Hashim Thaçit, Kadri Veseli dhe disa prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së.

Gjatë ditës së sotme, përveç Thaçit dhe Veselit, në propozimin e aktakuzës të ngritur nga Prokuroria Speciale, u përmendën edhe tre emra të tjerë, ai i Azem Syla, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi.

Kjo u bë e njohur përmes një dosje që OVL-KLA ka marrë, e treta me radhë brenda pak ditësh.

Rrjedhja e propozimit të akuzës speciale kundër ish-udhëheqësve të UÇK-së bëri që hetuesit e Hagës të hynin përsëri në zyrat e OVL-UÇK-së për të konfiskuar materialin e marrë.

Kujtojmë se më 24 qershor të këtij viti, Zyra e Prokurorit të Specializuar ngriti një aktakuzë në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në të cilën Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ish Kryetari Kadri Veseli dhe persona të tjerë akuzohen “për një seri krimesh kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës, përfshirë vrasjet e paligjshme, zhdukjet me forcë, përndjekjet dhe torturat ”.

Dokumenti mbetet konfidencial.

Artikullin e plotë të Top Channel mund ta lexoni KETU.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close