Kurti kujton kohën kur kremtoi 28 nëntorin me Fehmi Lladrovcin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një postimi në Facebook përkujtoi Fehmi dhe Xheva Lladrovci në 22 vjetorin e rënies së tyre, duke përkujtuar kremtimin e 28 Nëntorit 1997 me Fehmi Lladrovci.

Fehmi Lladrovci ishte ashtu siç më kishte përshkruar Adem Demaçi: porsi prushi (“zharavë”, pseudonimi i Bacë Adem për të nga koha e burgosjes në Stara Gradikëka, Kroaci). Përveç se ishte i burgosur politik, Fehmi Lladrovci ishte një inxhinier mekanik në Universitetin e Zagrebit. “Nëse luftëtari i UÇK-së është aq i madh sa një e katërta e Fehmi Lladrovci, nuk ka asgjë për të na ndaluar, mendova me vete,” shkroi Kurti në Facebook.

“Shoqata” Shqiponja “, e udhëhequr nga Lulzim Dragidella, kishte organizuar festimin e 28 Nëntorit 1997 në Gjermani, ku morëm pjesë së bashku me Bujar Dugollin, dhe ku takova Fehmi Lladrovci dhe Rexhë Ibërdemaj”.

“Përshtypje të pashlyeshme sot kur bëmë homazhe në monumentin e Fehmi dhe Xheva Lladrovci që 22 vjet më parë heronjtë ranë së bashku me ushtaren Fatime Hetemi”

28 nëntorin 1997 e kemi kremtuar bashkë në München të Gjermanisë. Mandej udhëtuam për Düsseldorf ku qëndruam një natë,…

Gepostet von Albin Kurti am Dienstag, 22. September 2020

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close