Serbia vendos këtë kusht për dialogun me Kosovën

Kreu i delegacionit të Beogradit në bisedimet me Kosovën, Marko Gjuriq, tha të enjten në Bruksel se pala serbe kushtëzon përparimin në dialog me zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë.

Pas bisedimeve midis dy delegacioneve, ku u diskutuan pretendimet financiare midis dy vendeve, Gjuriq tha se “një takim i mundshëm në të ardhmen i nivelit më të lartë midis dy vendeve do të varet nga gatishmëria e Prishtinës për të punuar në zbatim”. të Marrëveshjes së Asociimit “.

Dialogu midis palëve në Bruksel u rinovua në 16 korrik dhe ai po ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vu 7i., Takuan për herë të dytë në 7 Shtator.

Në këtë rast, sipas deklaratave të të dy palëve, temat u hapën për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, për pretendime të përbashkëta financiare dhe pronësore, ndërsa harmonizuan qëndrimet për çështjen e personave të zhdukur, personave të zhvendosur dhe bashkëpunimin ekonomik.

Temat që ata përcaktojnë diskutohen më tej nga ekipe ekspertësh nga të dy vendet.

Gjuriq tha se delegacioni i Beogradit gjatë bisedimeve të së enjtes këmbënguli që tema e Shoqatës të ishte tema e parë e bisedës, por, sipas tij, një gjë e tillë u kundërshtua nga përfaqësuesit e Prishtinës.

Kreu i delegacionit të Kosovës, Skender Hyseni, gjithashtu tha më herët se ai kundërshtoi hapjen e bisedimeve për Shoqatën.

Ai tha se palët kanë pikëpamje shumë të kundërta në temën e pretendimeve financiare, e cila u diskutua të enjten.

I Dërguari Special i BE për Dialog Miroslav Lajcak, i cili ndërmjetësoi bisedimet e së Enjtes në Bruksel, tha në një postim në Twitter se diskutimet mbi pretendimet e ndërsjella financiare dhe pronën kishin konfirmuar ndjeshmërinë e çështjes. Ai tha se diskutimet do të vazhdojnë, por pa dhënë detaje se kur do të jetë data e ardhshme e takimit. / REL

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close