DIALOGU: ÇFARË DO TË DISKUTOHET SOT NË BRUKSEL?

Kosova dhe Serbia do të takohen përsëri në Bruksel për të vazhduar bisedimet nën kujdesin e të Dërguarit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun, Miroslav Lajcak.

Ky i fundit shkroi në Twitter të Mërkurën se tema e diskutimit do të jetë pretendimet financiare dhe rregullimet për komunitetin jo-shumicë, raporton Insajderi.

Por ky nuk është mendimi i drejtorit të së ashtuquajturës “Zyra për Kosovën”, Marko Gjuriiq, i cili në përgjigjen e tij dërguarit Evropian, tha se, “pika e parë e diskutimit në Bruksel do të jetë Shoqata e Shumicës Serbe Komunat “.

“Shoqata e Komunave me Shumicë Serbe do të jetë tema e parë në rendin e ditës nesër.” Të paktën për palën serbe, “tha Gjuriq.

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje ekonomike në Uashington.

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka deklaruar se ekziston një koordinim i plotë midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian në lidhje me dialogun. /Insajderi.com

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close