Osmani thumbon Hotin

Kryetarja Vjosa Osmani i ka dërguar sot një mesazh ekzekutivit, duke kërkuar që të mos hapen tema në dialog që janë shpallur jokushtetuese, raporton Gazeta Express.

Sot, Kryetarja e Parlamentit Vjosa Osmani u takua me Përfaqësuesin Special të Norvegjisë, Arne Sannes Bjornstad.

Në njoftimin e zyrës së shtypit të Asamblesë thuhet se takimi trajtoi çështje të ndryshme të bashkëpunimit midis dy vendeve, me theks të veçantë në bashkëpunimin ndërparlamentar dhe menaxhimin e situatës me pandeminë COVID-19.

“Presidenti Osmani falënderoi Z. Bjornstad për ndihmën dhe mbështetjen e dhënë nga shteti Norvegjez në menaxhimin e pandemisë. Ata diskutuan gjithashtu efektet pozitive të menjëhershme pas hyrjes në fuqi të Ligjit për Parandalimin dhe Kontrollin e pandemisë COVID-19, duke ndikuar drejtpërdrejt në përmirësimin të situatës dhe për pasojë uljen e numrit të rasteve të infektuara ”, thuhet në njoftim.

Përveç pandemisë, në takim u diskutua edhe dialogu Kosovë-Serbi. Osmani deklaroi se duhet të ketë transparencë të plotë gjatë gjithë këtij procesi.

Osmani deklaroi se nuk ka asnjë alternativë përveç dialogut, megjithatë, dhe se është një gabim serioz që çështjet tashmë janë mbyllur që janë mbyllur me kalimin e viteve dhe çështjet e rregullimit të brendshëm po diskutohen që tashmë janë deklaruar jokushtetuese nga Gjykata Kushtetuese në Vendi.

“Në këtë drejtim, Osmani theksoi se:” Legjitimiteti, përgatitja, përvoja dhe arritja e unitetit politik janë formula e vetme për sukses në dialog, “tha deklarata. / Gazeta Express /

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani priti në takim përfaqësuesin special të Norvegjisë, z. Aarne Sannes…

Gepostet von Kuvendi i Kosovës – Skupština Kosova am Dienstag, 15. September 2020

 

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close