Kurti zbulon prapaskenat e emërimeve në LDK: Zemaj deshi të bëhej Ministër i Drejtësisë

Ish-kryeministri Albin Kurti ka folur për prapaskenat që ndodhën në Lidhjen Demokratike të Kosovës gjatë u vendosjes së emërimeve në poste qeveritare. Ai tha se ka informacione se Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, dëshironte të merrte ministrin e drejtësis, por ata i dhanë ministrin e Shëndetësis.

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti në televizionin e partisë, dha informacione të brendshme për Lidhjen Demokratike të Kosovës. Ai shpjegoi se si ishin bërë emërimet në pozitat ministrore ndërsa tregoi se Armend Zemaj kishte kërkuar të shkonte në Drejtësi. Por partia e kishte dërguar atë në shëndet.
Ajo nuk shpjegoi se si i mori këto informata, por tha se me vendimin e saj, LDK-ja i dha shëndet Zemajt, por qytetarët humbën shëndetin e tyre.

“Me sa kam informacion, ai donte të bëhej Ministër i Drejtësisë, dhe kur nuk arriti të bëhej Ministër i Drejtësisë atëherë ai donte të bëhej Ministër dhe ata i thanë që të merrte përsipër shëndetësinë dhe sot ne e kemi atë si Ministër të Shëndetësisë”, tha Kurti, në një intervistë në televizionin e partisë.
“Ne kemi një ministër por nuk kemi shëndetësi,” shtoi ai.

Ai tha se qeveria e Avdullah Hotitit ka dështuar plotësisht në menaxhimin e pandemisë dhe në rimëkëmbjen ekonomike.

“Keqmenaxhimi i pandemisë është një nga pasojat e trishtueshme për Republikën tonë. Bëhet fjalë për një Qeveri që dështon në çdo fushë.

Kurti mbrojti ish Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi, duke thënë se largimi i tij prishi vazhdimin e menaxhimit të mirë të pandemisë.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close