Cili do bëhet President, Nexhat Daci apo Ramush Haradinaj? Thaçi ua prish matematikat!

“Mollë sherri” do të jetë posti i Presidentit për koalicionin qeverisës.

Kjo për faktin se lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj nuk do të heqë dorë për këtë post.

Nga ana tjetër, LDK, kur bëhet fjalë për këtë post të Presidentit, normalisht nuk do ta falë Ramushin.

Dhe këtu gjithçka do të “shpërthejë”, kur AAK largohet nga koalicioni dhe automatikisht Haradinaj humbet shansin për President, nga ana tjetër LDK do të kërkojë “shpëtim” nga partitë e tjera, dhe e para mund të jetë PDK-Këtu.

Sidoqoftë, presidenti aktual Hashim Thaçi ka propozuar akademik Nexhat Daci për vendin e tij.

Sidoqoftë, kjo mund të jetë një taktikë e tij, pasi që postin e Presidentit e kërkojnë shumë personalitete në Kosovë, ai mund, përmes PDK-së, të vendosë në këtë post një emër më të përshtatshëm, më afër tij, për të vazhduar politikat e tij dhe e ka atë nën kontroll edhe nëse Thaçi nuk është në Presidencë.

Por, kërkesa e vazhdueshme apo emërimi i Ramush Haradinajt për postin e Presidentit dhe propozimi i Nexhat Dacit për president nga Hashim Thaçi, mund të na dërgojë në zgjedhje të parakohshme?

Analisti politik Faton Mehmeti nuk beson se asnjëri prej dy emrave të përmendur më lart mund të bëhet President.

“Nexhat Daci nuk kalon, ai nuk beson se ka mbështetje as brenda LDK-së, por edhe brenda AAK-së dhe PDK-së, kështu që e kam të pamundur të realizoj një propozim të tillë”, thotë Mehmeti për gazetën “Bota sot”.

Sidoqoftë, ai nuk beson se Ramushi do të bëhet President, duke shtuar se, ka shumë të ngjarë, Presidenti do të jetë nga PDK, si e vetmja mundësi që vendi të mos shkojë në votime.

“Propozimi i Thaçit është loja e tij gjoja për të treguar mbi anëtarët e partisë, ndërsa në prapaskenë ai po punon që Presidenti të jetë një nga njerëzit e tij të besuar në PDK”, shton ai.

“Rambo mund të ëndërrojë vetëm të bëhet President në situatën aktuale, ose nëse AAK bashkohet me PDK. Derisa të mos ndodhë kjo, Ramushi nuk do të bëhet as president”, përfundon Faton Mehmeti.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close