VV tregon se çka i dha Hoti Serbisë

Lëvizja Vetëvendosje ka akuzuar Kryeministrin Avdullah Hoti për dhënien e një “aksioni” Serbisë në Liqenin e Ujman.

Kjo parti e opozitës thotë se angazhimet e Uashingtonit në këtë pikë janë në kundërshtim me Kushtetutën e vendit.

Deputeti Liburn Aliu përmes një konference për shtyp tha se shefi ekzekutiv ka vendosur një precedent të dëmshëm për vendin, ku Serbia tani do të kërkojë të diskutojë çdo burim natyror të Kosovës.

“Sipas këtij dokumenti, Liqeni Ujman do të ndahet dhe Serbia do të marrë një pjesë në Ujman. Ajo gjithashtu ka hapur dyert për të diskutuar burimet natyrore të vendit.” Kjo pikë e marrëveshjes është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës, “tha ai .

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close