Pse rrejnë kaq kollaj Edi Rama dhe Hashim Thaçi?!

Sapo takimi në Uashington u mbyll, ata nxituan, së pari Ramën dhe pastaj Thaçin, dhe njoftuan me zë të lartë se “Ajo që u arrit në Shtëpinë e Bardhë do të ishte arritur dy vjet më parë” dhe se “Kosova humbi dy vjet”! Ata fajësuan taksën, fajësuan thikat, hartat, “shpifjet” e opozitës dhe kundërshtarëve të ndarjes së Kosovës. Ata fajësuan shumicën e shqiptarëve, të cilët ishin dhe janë kundër shkëmbimit të territoreve të Kosovës me Serbinë. Ata ishin të gatshëm ta fajësonin Zotin, vetëm që këta të dy të dilnin të larë nga balta ku hynë vullnetarisht në bashkëpunim me presidentin serb, Vuçiq, për të ndarë Kosovën.

Shpiku një gënjeshtër të madhe, shumë të madhe! Se ata duhej të arrinin një marrëveshje si ajo e 4 shtatorit 2020 dy vjet më parë. Sipas tyre, të ligjtë, d.m.th. Haradinaj, Berisha, Meta dhe të tjerët nuk i lanë ta bëjnë këtë! Rama dhe Thaçi nuk e pranojnë që dy vjet më parë dhe madje më 27 qershor të këtij viti, ai shkoi në Uashington me projektin Rama-Thaçi-Vuçiç të ndarjes së Kosovës! Ata madje duan të hiqen me sulme dhe mohime që “nuk kanë asnjë lidhje me atë projekt”!

Ndërkohë deklaratat e Ramës dhe Thaçit kaluan pa asnjë reagim. Duket se mediat janë në një mision për t’i rehabilituar ato për aktin e tradhtisë kombëtare në angazhimin për tjetërsimin e territorit të Kosovës. Moderatorët bëjnë pyetje të tilla si – A ishte taksa një pengesë për një marrëveshje të mëparshme në Uashington?! Thaçi dhe Ramist bërtasin dhe thonë: “Shefat e tyre përgatitën terrenin për t’u vendosur në marrëveshjen e 4 shtatorit”! Ndërsa e vërteta është se taksa ishte pasojë e projektit për ndarjen e Kosovës, që do të thotë se ky projekt ishte një pengesë për vazhdimin e negociatave.

Lufta për merita është e njohur mirë në mesin e shqiptarëve. Por të dalësh dhe të kërkosh kredi për një marrëveshje, e cila nuk ka asnjë lidhje me protagonistët në fjalë, ky është me të vërtetë një akt komik dhe tragjik në të njëjtën kohë. Duket sikur nxitësit e një lufte të caktuar dolën dhe thanë se “meritat për paqe ishin të tyret”! Kjo është thënë jo për të gënjyer, por për të artikuluar një gënjeshtër të madhe, për të mohuar një të vërtetë të qartë në një ditë me diell.

Pse gënjejnë kaq lehtë Edi Rama dhe Hashim Thaçi?

Ata gënjejnë sepse janë në siklet. Ata kishin filluar të hynin në histori si “fitimtarë të mëdhenj” dhe kishin përfunduar si “tradhtarë të mëdhenj” të kombit shqiptar! Ata u larguan për të “marrë çmimin Nobel” dhe përfunduan në cepat e gjykatës speciale Thaçi dhe në përgjegjësi të sigurt nesër, Rama!

Ata gënjejnë kur thonë se kishin një marrëveshje në draft si ajo e nënshkruar në Uashington në 4 shtator. Projekti i tyre ishte ndarja e Kosovës. Minjtë e dinë këtë, jo më njerëzit që përveç syve, veshëve dhe gojës kanë edhe mendjen, vetëdijen, vetëdijen, nënvetëdijen, ndjesinë, me të cilën i japin kuptim të vërtetës dhe jetës në tokë.

Ata gënjejnë kur thonë se taksa Haradinaj ishte një pengesë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë! Nuk ishte taksë, por projekti i ndarjes së Kosovës i promovuar së pari në Nish nga Edi Rama dhe Aleksandër Vuçic dhe më pas nga Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb në Alpach, Austri më 18 gusht 2018!

Ata gënjejnë se Minishengen është një ide e Edi Ramës, sepse vetë Kryeministri i Shqipërisë deklaroi në nëntor të vitit të kaluar, se kjo ishte ideja e Presidentit të Serbisë dhe për pasojë nuk mund të ishte në favor të Kosovës. Edhe në Uashington, sipas kryeministrit Hoti, minishengen hyri në një marrëveshje si koncesion për Serbinë, sepse në këmbim të themelimit të ambasadës serbe në Jeruzalem, Aleksandar Vuçiq këmbënguli në angazhimin e Kosovës për të marrë pjesë në këtë iniciativë të tij!

Ata gënjejnë se në Berlin ose Uashington nuk kishte harta dhe thika kundër territorit të Kosovës. Ata gënjejnë për këtë, sepse përpjekjet e Ramës, Thaçit dhe Vuçiç për ndarjen e Kosovës u dekonspiruan nga kumbari i tyre, John Bolton. Ai tha troç: “Ideja e ndarjes së Kosovës u soll në Uashington nga këta protagonistë lokalë të Ballkanit”! Dhe ne e kujtojmë shumë mirë se si Rama u mburr para parlamentit shqiptar me telefonatën e gjatë mes tij dhe Bolton. Ne e dimë shumë mirë se si Hashim Thaçi, sa herë që shkoi në Uashington, pasi takoi Bolton, doli dhe tha se “për t’i dhënë fund konfliktit me Serbinë, Kosova ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe kjo mund të bëhet duke korrigjuar kufijtë” !

Përpjekjet e Hashim Thaçit për të ndarë Kosovën përmes skenarit të “korrigjimit të kufirit” kanë qenë publike çdo ditë, çdo orë, për më shumë se dy vjet, deri më 29 Prill 2019, kur shkoi në Samitin e Berlinit dhe Angela Merkel e ndaloi atë dhe Edi Ramën për të flisni më shumë për këtë projekt! Ndërsa Edi Rama në ato përpjekje mori rolin e avokatit të Hashim Thaçit, duke kundërshtuar publikisht me fyerje dhe ofendime ndaj çdokujt, madje edhe Kryeministrit të Kosovës, pse ata kundërshtuan idenë dhe projektin serb për shkëmbimin e territoreve me Serbinë! Tani del presidenti i Kosovës dhe thotë pa hezitim se “Po të ishim të bashkuar, do të kishim një marrëveshje më të mirë”! Ndërsa ai së bashku me Edi Ramën ndanë politikën shqiptare dhe e shqyen atë në copa, për shkak të angazhimit që kishin për ndarjen e territorit!

Këta banditë të pacipë politik, që përmbysin vetë gënjeshtrën nga njëra anë në tjetrën, të paktën duhej të heshtnin! Nuk guxon më të jesh i drejtë, duke adresuar fyerje dhe ofendime ndaj kundërshtarëve të projektit të tyre antikombëtar të ndarjes së Kosovës!

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close