Flasin nga Ambasada gjermane rreth zhvillimeve të fundit për dialogun, ja çka thonë për vizat

Gjermania vazhdon të jetë mbështetësja më e madhe e Kosovës në BE për sa i përket liberalizimit të vizave. Ambasada gjermane në Kosovë ka thënë se pozicioni gjerman për vizat mbetet i pandryshuar dhe mbështet liberalizimin e tyre, megjithatë vendimi për heqjen e tyre mbetet me shtetet anëtare të Këshillit të Bashkimit Evropian dhe përfshirjen e çështjes së vizave në axhendën e Këshillit nuk dihet ende kur do të bëhet.
Dje, Kryeministri Abdullah Hoti zhvilloi një vizitë zyrtare në Bruksel, ku u takua me përfaqësuesit e Parlamentit Evropian.

Theksi i takimeve në BE nga Shefi i Qeverisë ka qenë liberalizimi i vizave për Kosovën.

Hoti deklaroi dje se Franca dhe Hollanda janë vende që ende hezitojnë të jenë në favor të heqjes së regjimit të vizave për kosovarët.

Kryeministri i Kosovës i tha Euronews Albania se përkundër faktit se Komisioni Evropian ka mbështetur liberalizimin e vizave për vite me rradhë dhe se vetëm vendet si Franca ose Hollanda po e pengojnë këtë proces. Hoti tha se ata janë duke punuar me të dy vendet në nivelin ministror për t’u siguruar që kushtet e imigracionit të paligjshëm dhe krimit të organizuar janë përmbushur dhe mbeten të tilla.

Ambasada Gjermane në Kosovë në një përgjigje për Express vlerësoi kontributin e përfaqësuesve të BE-së në progresin e bërë në dialogun Kosovë-Serbi, duke thënë se vrulli pozitiv i bisedimeve duhet të mbahet në samitin që pritet të mbahet në fund të këtij muaji.

“Ne në parim mirëpresim të gjitha kontributet në përmirësimin e marrëdhënieve dhe normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Në veçanti, ne mbështesim përpjekjet e ndërmjetësimit të të Dërguarit Special të BE-së, Lajcak. Kohët e fundit, ka pasur bisedime midis ekspertëve dhe takime midis Presidentit Vuiqiiq dhe Kryeministri Hoti me Përfaqësuesin e Lartë Borrell dhe të Dërguarin Special Laicak në Bruksel. Ka pasur lajme inkurajuese për përparimin e bërë në bisedimet e drejtuara nga BE në Bruksel. “Tani është jashtëzakonisht e rëndësishme të mbash një moment pozitiv për nivelin e ardhshëm të ekspertëve dhe takime të nivelit të lartë deri në fund të këtij muaji në Bruksel, “tha ambasada gjermane në një përgjigje.

Sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave, pozicioni i Gjermanisë mbetet i pandryshuar dhe shteti më i fuqishëm në BE mbështet lëvizjen e lirë të kosovarëve në zonën Shengen.

“Pozicioni gjerman për liberalizimin e vizave mbetet i pandryshuar: Ne mbështesim liberalizimin e vizave bazuar në përmbushjen e kritereve të përcaktuara.” Vendimi për liberalizimin e vizave është brenda detyrave të vendeve anëtare të Këshillit të Bashkimit Evropian “, thuhet më tej në përgjigje.

Gjermania ka qenë duke kryesuar Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian që nga 1 korriku, institucioni kryesor që vendos për liberalizimin e vizave.

Në presidencën gjashtë-mujore, ka pritje të mëdha që Gjermania do të shtyjë liberalizimin e vizave për Kosovën në rendin e ditës.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close