E pabesueshme sa vota do të mirrnin Albin Kurti e Vjosa Osmani bashkë

Është e pabesueshme se sa vota do të mblidhnin Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. Osmani pasi i tha lamtumirë LDK-së, fillimisht njoftoi krijimin e një iniciative qytetare për të garuar në zgjedhjet e ardhshme. Konkurrenca ka lënë të kuptohet se ajo do të jetë në një listë me Vetëvendosje. Ky union është i frikshëm për kundërshtarët politikë.
Kjo pasi Kurti dhe Osmani kishin mbi 350 mijë vota së bashku, ose mbi 50 për qind të elektoratit shqiptar. Vetëvendosje parashikohet të jetë rritur më tej, duke kaluar në shifra më të larta.
Ndërkohë, Osmani, i cili mori 165 mijë vota në zgjedhjet e fundit, nuk qëndron keq në mbështetje. Edhe në zgjedhjet e parafundit ajo kishte marrë gati 70 mijë vota, duke qenë në fund të listës. Rritja e saj politike, rënia e LDK-së dhe distancimi i elektoratit nga PAN vlerësohet t’i sjellë Osmanit minimumi 100,000 vota. Në kombinim me Vetëvendosjen, këto vota do të garantonin 50 përqind të elektoratit dhe do ta bënin të panevojshme për herë të parë një koalicion për të formuar një qeveri. Por mbetet të shihet se çfarë do të ndodhë më pas dhe nëse do të kemi zgjedhje të reja?

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close