A e pranojë apo e refuzojë Vuçiq letrën për njohjen e pavarësisë së Kosovës?

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq ka thënë se presidenti Aleksandar Vuçiq ka refuzuar brutalisht dokumentin që iu dorëzua në tavolinë me një pikë ku kërkohej njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai tha se është e vërtetë se një dokument i tillë u dorëzua në tavolinë, por që për Serbinë ishte e papranueshme për Serbinë.

“Është e vërtetë pati dokument me të gjitha këto propozime, pika 10, ishte në tryezën e negociatave, e cila, sipas informacionit që mora nga niveli më i lartë i delegacionit në Washington, u refuzua brutalisht”, tha Daçiq në TV Pink.

Daçiq gjithashtu e ka quajtur këtë një nevojë për unitet politik dhe shtetëror sepse sipas tij është shumë e rëndësishme që Serbia të jetë e qëndrueshme politikisht.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close