ABAZI: MARRËVESHJA E 4 SHTATORIT E FALIMENTON KOSOVËN EKONOMIKISHT

Ish zv-kryeministri i Shqipërisë, Haki Abazi, ka reaguar kundër takimit të 4 shtatorit që organizohet në Uashington, ku do të takohet një delegacion i Kosovës dhe Serbisë.

Abazi ka thënë se në kohën e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, Kosova mund të falimentohet ekonomikisht duke ia hequr kontrollin ndaj Trepçës dhe Ujmanit.

“Marrëveshja e Washingtonit në kohën e fushatës elektorale presidenciale, e falimenton Kosovën ekonomikisht duke ja hequr kontrollin ndaj Trepçës dhe Ujmanit, e falimenton në anën politike duke e rikonfirmuar se fusnota ka qenë akt i pranimit se statusi nuk është kryer dhe se do bëjë kompromise të reja dhe Kosova varet nga qëndrimi i Serbisë dhe në fund marrëveshja e dërgon Veselin në Hagë me automatizëm”, ka thënë ndër tjerash Abazi.

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikat e saj për takimin e 4 shtatorit, madje lideri LVV, Albin Kurti, ka kërkuar edhe zëvendësimin e Richard Grenelit me ndonjë diplomat tjetër. /Insajderi.com

Marrëveshja e Washingtonit në kohën e fushatës elektorale presidenciale, e falimenton Kosovën ekonomikisht duke ja hequr…

Gepostet von Haki Abazi am Samstag, 29. August 2020

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close