Telashet e koalicionit LDK-AAK

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë ka nxjerrë në pah mosmarrëveshjet midis partnerëve të koalicionit qeverisës Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).

Kryetari i AAK-së, ish-kryeministri Ramush Haradinaj, kishte kritikuar shefin e qeverisë, Avdullah Hoti, për mos përfshirjen e Ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi, nga radhët e AAK-së, në dialogun me Serbinë.

Këto mosmarrëveshje kanë shkaktuar reagime të shumta nëse ky koalicion është i qëndrueshëm dhe kjo qeveri do të jetë në gjendje të vazhdojë të funksionojë.

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, thotë se vetë-izolimi i Kryeministrit Avdullah Hoti për shkak të infeksionit të koronavirusit, ka krijuar një hendek në funksionimin normal të qeverisë.

Sidoqoftë, sipas tij, vetëm konfirmimi i aktakuzave nga Dhomat e Specializuara në Hagë kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, mund të ndryshojë situatën politike në Kosovë.

Haziri, i cili është njëkohësisht kryetar i Komunës së Gjilanit, thotë se pa një vendim nga gjykatësi për pretendimet e prokurorit, nuk mund të ketë ndonjë ndryshim në qeveri. Ai gjithashtu nuk sheh ndonjë zhvillim që mund të përfshijë ndonjë palë të tretë në qeveri.

“Si partitë në pushtet ashtu edhe ato në opozitë po ndihen mirë me statusin e tyre politik, ndërsa konfirmimi i akuzave të pretenduara të prokurorit nga gjykatësit e Dhomave të Specializuara mund të ndryshojë situatën dhe të lëkundë stabilitetin politik në” Kosova tashmë është e brishtë ” , thotë Haziri.

Deputetja e AAK-së Albena Reshitaj thotë se çështja e dialogut është shqetësimi i vetëm i ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj.

“Duke qenë se lideri Haradinaj gjatë kohës së tij si kryeministër ka punuar jashtëzakonisht shumë që ky dialog Kosovë-Serbi të mos zgjatet më tej si dialog teknik, rezultati i të cilit dihet të ketë qenë shumë i suksesshëm.” Por insistimi i tij ishte madje në atë periudhë, edhe me vendosjen e taksës, që ky dialog të marrë një qasje politike dhe të ketë një vendim dhe t’i japë fund problemit midis dy vendeve tona njëherë e përgjithmonë “, thotë Reshitaj.

Por analisti politik Artan Muhaxhiri i thotë Radios Evropa e Lirë se qeveria Hoti ka pasur probleme që nga fillimi.

“Që nga fillimi, qeveria Hoti ka qenë e paqëndrueshme, për shkak të mënyrës se si u formua dhe problemeve brenda koalicionit qeverisës. Kjo paqëndrueshmëri po e përcjell atë edhe më tej. Në fakt, ka shumë arsye për këtë situatë, dmth nga rruga u formua, pastaj pandemia COVID-19 dhe shumë telashe të tjera, siç është çështja e dialogut ”, thotë Muhaxhiri.

Më në fund, partia më e madhe e opozitës në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, e cila ishte në pushtet para se LDK dhe AAK të bashkoheshin për të formuar një qeveri, filloi një iniciativë për të ngritur një mocion mosbesimi kundër qeverisë së udhëhequr nga kryeministri. Avdullah Hoti.

Lëvizja Vetëvendosje kishte ftuar partitë e tjera parlamentare, Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) të opozitës dhe partitë në pushtet, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Iniciativën Social Demokratike dhe Grupin Parlamentar 6 plus, të bashkohen me të. iniciativë. Radio Evropa e Lirë të hënën u përpoq të merrte një qëndrim nga kjo parti për atë që ndodhi me këtë iniciativë, por nga kjo parti ata nuk dhanë asnjë përgjigje.

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, kishte deklaruar se kjo iniciativë nuk është serioze dhe se VV nuk i ka nënshkrimet dhe nuk ka komunikuar paraprakisht me ndonjë parti politike.

Ndryshe, më 24 qershor, Prokuroria e Specializuar njoftoi se më 24 Prill kishte ngritur një aktakuzë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit kundër Presidentit Thaçi, kryetarit të PDK-së Kadri Veseli, dhe disa të tjerëve, emrat e të cilëve nuk janë bërë publik. Gjyqtari i procedurës paraprake ka një maksimum prej gjashtë muajsh, nga prilli, për të konfirmuar ose hedhur poshtë aktakuzën.

Thaçi më parë ka deklaruar se do të japë dorëheqjen nga posti i presidentit, nëse konfirmohet aktakuza kundër tij. Në rast të dorëheqjes, Presidenti i përkohshëm i Republikës së Kosovës bëhet Kryetar i Kuvendit, në këtë rast Vjosa Osmani për një periudhë deri në gjashtë muaj. Ndryshe, Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, më 20 qershor, shkarkoi Vjosa Osmanin nga pozitat udhëheqëse në parti.

Pozicioni i presidentit, sidoqoftë, është diçka për të cilën dy partnerët e koalicionit nuk kanë rënë dakord se kush do të zgjidhet president pas skadimit të mandatit të Presidentit Thaçi në 2021. Presidenti i Kosovës zgjidhet me votat e deputetëve në Kuvend të Kosovës.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close