Lojtari i Barcelona teston pozitiv për koronavirus

Barcelona ka konfirmuar se një lojtar ka testuar pozitiv për Covid-19 përpara udhëtimit të klubit në Lisbonë për përplasjen e Champions League me Bayern Munich.

Barcelona ka konfirmuar se një nga lojtarët e saj ka testuar pozitiv për Covid-19.

Klubi nuk e ka identifikuar lojtarin ende por konfirmoi se një rast pozitiv është zbuluar në mesin e nëntë lojtarëve që filluan sezonin para-sezonit.

AS mund të konfirmojë se nëntë lojtarët që morën pjesë në stërvitjet para-sezonale këtë mëngjes të Mërkurën ishin nënshkrime të reja Francisco Trincao, Matheus Fernandes dhe Pedri, së bashku me Carles Alena, Jean Todibo, Moussa Wague, Busquets, Miranda dhe Rafinha Alcantara.

“Pas testeve PCR të kryera këtë të martë pasdite në grupin e nëntë lojtarëve që do të fillonin paraprakisht sot, njëri prej tyre ka testuar pozitiv për COVID-19. Lojtari nuk ka simptoma, është me shëndet të mirë dhe është karantinuar në shtëpinë e tij, “tha klubi në një deklaratë të lëshuar të mërkurën në mëngjes.

“Klubi ka raportuar çështjen tek autoritetet përkatëse sportive dhe shëndetësore. Të gjithë personat që kanë qenë në kontakt me lojtarin janë gjurmuar që të kryejnë testet përkatëse PCR. ”

Barcelona thotë se lojtari nuk ishte në kontakt me skuadrën e Lisbonës
Njoftimi vjen ndërsa skuadra e Barcelonës përgatitet të fluturojë për në Lisbonë të enjten për të marrë në Bayern Munich në finalen e Champions League, e cila zhvillohet të premten në mbrëmje.

Sidoqoftë, klubi konfirmoi që lojtari në fjalë “nuk ka qenë në kontakt me asnjë nga lojtarët e ekipit të moshuar të cilët janë planifikuar të udhëtojnë në Lisbonë këtë të enjte për të garuar në Ligën e Kampionëve”.

Lojtarët e Altético testojnë pozitivë

Barcelona bëhet e dyta nga dy klubet spanjolle që garojnë në mini-turneun e Champions League të Lisbonës për të konfirmuar një rast pozitiv mes skuadrës së saj.

Të hënën, Atlético Madrid konfirmoi që lojtarët e moshuar, Ángel Correa dhe Sime Vrsaljko, u zbuluan të dy si pozitivë për virusin.

Të dy lojtarët janë asimptomatikë dhe do të qëndrojnë të izoluar në shtëpi, ndërsa pjesa tjetër e skuadrës është kryeqyteti Portugez, ku marrin të enjten në RB Leipzig.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close