Albin Kurti është Njeriu i Momentit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, 44-vjeçari Albin Kurti, është një ish-drejtues studentësh që e bëri emrin e tij duke marrë betejën politike për ata që janë në pushtet.

Rritja e tij shënon një tranzicion të rrallë të pushtetit që mund të ndryshojë në mënyrë dramatike rrugën e demokracisë më të re të Evropës – dhe që ende nuk është njohur plotësisht – qeveria e së cilës ka mbizotëruar nga luftëtarët e ish-guerileve që para shpalljes së pavarësisë nga Serbia në 2008.

Por një bllokim koalicioni katër-mujor që rrezikonte të shkatërronte disa nga momentet politike të Kurtit para votimit të suksesshëm të kësaj jave në parlament theksoi mungesën e frikës së politikanit të ngurtë në sfidimin e aleatëve të mundshëm, gjithashtu.

Intranigjenca e perceptuar e Kurtit solli presion nga fraksioni i ish-guerileve të përfaqësuar nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili paralajmëroi se bllokimi i koalicionit do të shkaktonte një “krizë kushtetuese”. Ndërkohë, partneri i preferuar i koalicionit i Partisë Vetëvendosje (Vetëvendosje, ose VV) i Kurtit, Lidhja Demokratike e Kosovës e qendrës së djathtë (LDK), kërcënoi vazhdimisht të largohej nga bisedimet për formimin e një qeverie.

Por në fund, koalicioni qeverisës i Kurtit VV-LDK u mbështet nga një shumicë me gjashtë vende në parlamentin me 120 anëtarë të Kosovës me një votim besimi në 3 shkurt.

Se si do të qeverisë ai, megjithatë, ende nuk është plotësisht e qartë.

Idealist i guximshëm

Ka të dhëna në të kaluarën e tij, thonë disa nga ata që e kanë njohur apo mbuluar Kurtin që nga ditët e para të organizimit politik. “E dija se ora e Albinit do të vinte”, thotë Patrick Moore, shefi analist i Ballkanit i RFE / RL nga 1977 deri në 2008. Ai u takua me Kurtin në raste të shumta në vitet 1990 dhe e konsideron Kurtin si një “mik të vjetër dhe të ndershëm”.

“Partitë e krijuara e portretizuan atë si një vatër e nxehtë, por përkushtimi i tij për parim i bëri përshtypje shumë vetëve, siç kishte ndodhur më parë me [Adem] Demaci,” thotë Moore.

Demaci ishte një përkrahës i vendosur, i lindur në Prishtinë i të drejtave shqiptare brenda ish-Jugosllavisë dhe Serbisë që kaloi gati 30 vjet burg për shkrimet e tij dhe aktivizmin politik.

Ai gjithashtu nuk pranoi të demonizojë të gjithë serbët, pasi shumë kosovarë dhe nacionalistë shqiptarë e nxitën atë të bëjë, dhe këmbënguli për një politikë të rezistencës jo të dhunshme që synonte shtetin serb edhe aq shumë kundërshtarë të sundimit të Beogradit në Kosovë – përfshirë aleatët e tij brenda Kosovës Ushtria erationlirimtare (UCKK) – mori armët.

Idealizmi i guximshëm i Kurtit nxiti aktivizmin e tij studentor për të drejtat e shqiptarëve etnikë dhe pavarësinë kosovare, duke e zbritur atë në qelitë e burgut të liderit jugosllav Slobodan Miloseviç në javët pasi NATO filloi fushatën e saj të bombardimeve kundër forcave serbe në 1999.

Ai shërbeu më shumë se dy vjet burg para se një marrëveshje të sigurojë lirinë e tij dhe e dërgoi atë në 2001 në një Kosovë që ishte çliruar nga kontrolli i Beogradit.

Por, ai idealizëm bëri që Kurti të kritikojë të njëjtën bashkësi ndërkombëtare që ishte prapa administratës së përkohshme të KB (UNMIK) dhe misionit të BE (EULEX) në Kosovë si apologjet për Beogradin dhe të bëjë ndërhyrje të padëshiruara në përpjekjet e kosovarëve për vetëvendosje.

“Vetëvendosje!”

Dy vjet pas lirimit të Kurtit nga burgu, ai u diplomua me një diplomë në inxhinieri elektrike në Universitetin e Prishtinës.

Deri në vitin 2005, ai e kishte ndihmuar Vetë-përcaktimin për të pasuar Rrjetin e Kosovës për Veprim (KAN), një grup që promovonte aktivizmin qytetar dhe pjesëmarrjen politike dhe mbështeti një referendum për bashkimin me Shqipërinë fqinje.

Emri i saj – “Vetëvendosje!” ose “Vetëvendosje!” – rrjedh nga shpresat për të drejta dhe pavarësi më të mëdha për krahinën autonome jugosllave të Kosovës dhe shqiptarët etnikë të saj me shumicë.

Kurti u votua në parlament së bashku me partinë e tij të revolucionarëve të rinj të perceptuar për herë të parë në 2010

.

Profili i tij papritmas u ngrit në vitin 2018, kur një krizë brenda partisë e futi atë në vendin e parë të Vetë-përcaktimit.

Shumë prej afro 2 milion njerëzve të Kosovës në atë kohë po dhimbnin për një pushim me dy dekada udhëheqjeje nga ish-guerilët, të cilët ata fajësuan për një kroniizëm të arratisur, ngecje ekonomike dhe korrupsion që kishin bërë që dhjetëra mijëra kosovarë të largoheshin jashtë vendit.

Aleati i atëhershëm i Thaçit dhe Kryeministri Ramush Haradinaj u detyrua përsëri nga hetuesit e krimeve të luftës në Hagë për t’iu përgjigjur pyetjeve mbi të kaluarën e tij të kohës së luftës, duke shkaktuar dorëheqjen e tij në korrik 2019 dhe zgjedhje të parakohshme në tetor.

Ishte goditja më e fundit për ish-guerilasit që kishin kontrolluar prej kohësh qeverinë dhe erdhi në mes të një ndërprerje në bisedimet e ndërmjetësuara ndërkombëtarisht për të normalizuar marrëdhëniet me fqinjët e Kosovës. Ajo gjithashtu përkoi me një publik kosovar gjithnjë e më i gatshëm të largohej nga dy dekada besnikëri ndaj ish-luftëtarëve.

A mund të luajë ai sipas rregullave?

Disa prej tyre kanë vënë në dyshim nëse një histori e llojit të taktikave të dikurshme të përdorura nga një student me flokë të egër që protestojnë për pavarësinë e shqiptarëve etnikë – megjithëse me një refuzim të hershëm dhe me zë të lartë të dhunës – mund të ngjyrosë gatishmërinë e Kurtit për të kompromentuar tani kur është në të energjisë.

Ka pasur shenja të dukshme që Kurti nuk ka hequr dorë plotësisht nga taktikat e përçarjes dhe marifetit si mjete politike, përfshirë këtu edhe kohët e fundit si 2015, kur lëshoi gaz lotësjellës gjatë një debati në parlament. (Marifet që atëherë është përsëritur disa herë.)

Agron Bajrami, kryeredaktor i të përditshmes Koha Ditore, pranon se nacionalistja e majtë shqiptare ka qenë “një drejtues i një lëvizjeje shumë rebele deri më tani, dhe me siguri do të shohim shumë energji në udhëheqjen e tij”.

Por veçanërisht në dritën e koalicionit të Kurtit me Lidhjen Demokratike të qendrës së djathtë, thotë ai, kryeministri i ri “është në një koalicion me një parti që është e një natyre të ndryshme kur bëhet fjalë për prirjet ideologjike, veçanërisht në lidhje me ekonominë”.

“Unë mendoj se kemi parë ndryshime të vazhdueshme në sjelljen e [Kurtit] dhe qëndrimet politike vitet e fundit, dhe unë mendoj se kjo do të vazhdojë,” thotë Bajrami.

Kushtet do “testojnë” në mënyrë të pashmangshme aftësinë e ish-revolucionarit për t’u përshtatur me jetën në qeveri dhe realitetet e reja politike të Kosovës, shton ai.

“Kjo është ajo që shumë njerëz janë duke pritur të shohin: deri në çfarë mase zoti Kurti dhe partia e tij tani janë të aftë të kapërcejnë veten e tyre në drejtim të aftësisë për të punuar nëpër institucione brenda kufijve të ligjit”.

This website uses cookies. We may use them to evaluate site usage in order to display usage-based editorial content and advertising. For more information about cookies and, in particular, how you can opt-out of their use, please see our privacy policy. Privacy Policy

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close